sobota, 6 czerwca 2009

Wpływ zapachów na człowieka


Badania i obserwacje [zarówno te 'naukowe' jak i 'laickie'] wykazały,że niektóre zapachy mają szczególny wpływ na samopoczucie i zachowanie człowieka[piszę tu o zapachu jako takim ,a nie olejkach, bo osobny rozdział :)].
Poza właściwościami niektórych aromatów sporą rolę odgrywają skojarzenia-czy to szarlotka upieczona przez mamę, czy zapach unoszący się na pierwszej randce, albo perfumy 'złej' Pani Egzaminator.Dlatego niektóre zapachy mogą mieć na daną osobę inny wpływ niż przedstawiony poniżej np. lawenda, znana ze swoich uspokajających i wyciszających właściwości może przywoływać wspomnienia stresującej i nieudanej rozmowy o pracę. Dlatego przedstawiam tu 'podstawowe' właściwości poszczególnyc
h zapachów:

bazylia-pomaga się skoncentrować, zwiększa efektywność, wzmacnia organizm wyczerpany fizycznie i psychicznie.

cynamon-zwiększa czujność, łagodzi zmęczenie
.

cytryna- pomaga w koncentracji, obniża poziom hormonu stresu - kortyzolu. Według badań przeprowadzonych w biurach , zwiększa wydajność pracowników :)

czekolada- 'eksperyment' wykazał,że gdy używano zapachu czekoladowego, znacznie wzrosła szybkość przetwarzania informacji wzrokowych oraz zdolność kontroli impulsów u badanych. Wzrost szybkości wzrokowej oznacza, że można przetwarzać informacje wzrokowe znacznie szybciej, a co za tym idzie, szybciej odpowiadać na bodźce, dlatego też zadania biurowe , gdy na około czuć czekoladę ,są szybciej wykonywane. Wzrost kontroli impulsów powoduje również mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu podczas wykonywania zadania.

fiołek-dr. Hirsch dowiódł ,że w pomieszczeniu pachnącym fiołkami, szybkość uczenia wzrasta nawet o 17%. Poza tym poprawia się koncentracja.


jałowiec-tonizuje,wycisza, zmniejsza stany lękowe, ułatwia zasypianie

jaśmin-pomaga zasypiać, powoduje ,że lepiej się wysypiamy,a w ciągu dnia jesteśmy czujniejsi. Poza tym zapach jaśminu pogłębia fale mózgowe związane ze snem głębokim.

kawa-pobudza-podobno kawa 'działa' nawet jeśli jej nie wypijemy. Sam zapach działa pobudzająco i usuwa zmęczenie. Według przeprowadzonych badań dokładność pisania na klawiaturze była zwiększona, gdy używano zapachu kawowego, wystąpił również znaczący wzrost w szybkości pisania słów na minutę.

lawenda- rozluźnia,wycisza. Wdychanie zapachu lawendy uspokaja puls, więc może pomóc zasnąć. Japońscy badacze odkryli, że pomaga to zapobiec popołudniowym spadkom koncentracji. Zmniejsza wrażliwość na ból. Uważana za jeden z zapachowych afrodyzjaków dla kobiet :)


lilie-zwiększają czujność, pobudzają.

mandarynka- tonizuje, łagodzi napięcia nerwowe, stres i depresję.

mięta pieprzowa- energetyzuje, orzeźwia, usuwa zmęczenie. Badania przeprowadzone wśród studentów wykazały,że pod wpływem jej zapachu młodzież mogła intensywniej ćwiczyć.Zmniejsza wrażliwość na ból

pomarańcze- uspakaja. Eksperyment przeprowadzony w jednym z holenderskich więzień wykazał,że zapach pomarańczy zmniejsza agresję wśród więźniów

rozmaryn-poprawia pamięć, ożywia umysł, pobudza.

róża-odpręża, relaksuje ,poprawia samopoczucie. Na ogół wywołuje pozytywne reakcje otoczenia.
sosna- odświeża, ułatwia koncentrację, pobudza.
szałwia- rozluźnia mięśnie.

wanilia-pomaga schudnąć i ograniczyć 'chęć na coś słodkiego' :) Ale nie działa przy pustym żołądku, więc jeśli np. zjemy solidny
obiad, to wanilia zastąpi deser.Zapach zielonego jabłuszka lub ogórka- łagodził niektóre stany lękowe związane z fobiami, a zwłaszcza klaustrofobią.

wiśnia-podobno ma działanie zniechęcające kobiety do seksu :)

zapachy kwiatowe- poprawiają koncentrację.

zapach leśne- relaksują, łagodzą zmęczenie


3 komentarze:

  1. Na zdjęciu jest jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) to nie jest jaśmin (Jasminum officinale), ten wygląda i pachnie inaczej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajne wnioski, przydało by mi sie to do pracy magisterskiej co napisałaś:) mogłabyś mi powiedzieć skąd wziełaś te info o zapachach? z jakiej literatury? będe wdzięczna

    OdpowiedzUsuń
  3. Hej. Nie pamiętam skąd brałam, bo dość dawno to było. Większość informacji znalazłam w necie. Przejrzyj np. strony dotyczące olejków eterycznych i aromaterapii.

    OdpowiedzUsuń