niedziela, 26 kwietnia 2009

Hermes- Un Jardin en MéditerranéeNa początku jest kwaśno i 'bergamotkowo'. Zaczyna się niby zwyczajnie- świeżo i orzeźwiająco,ale to początek wspaniałej zapachowej opowieści.

Już po chwili dochodzi szczypta ziół [o ziołowy posmak podejrzewam jałowiec] i cyprysowych igiełek. Wszystko rozgrzane gorącym, śródziemnomorskim słońcem, które wydusza z drzew żywicę,a z liści odparowuje soki. Mimo to dręczone przez słońce rośliny są pełne życia-rozkwitają, zielenieją i puszczają nowe gałęzie, nawet jeśli większość krzewu już obumarła. Tę wolę życia i witalność znajduję w ogródku Hermesa.

Gdy pozwolę mu się rozwinąć,pojawiają się delikatne, niesłodkie kwiaty i ciepła drzewna nutka. Wszystko dalej nasączone cytrusowym kwaskiem. Ładne, ale dalej to nie najpiękniejsza faza zapachu.
W mojej ulubionej odsłonie większość cytrusów wietrzeje i odsłania delikatną , figową słodycz. Czuć dojrzałe owoce, woń gałęzi , na których rosną i liści , pod którymi się ukrywają. A to wszystko jest tylko elementem całego krajobrazu. Słodycz nie wybija się nachalnie,nie upaja, nie rozleniwia, a tylko dodaje uroku dobrze wyważonej kompozycji.


Tylko jedno troszkę mi przeszkadza. Zapach dogorywa na mnie zostawiając kwaśny 'posmak'. Taki nieprzyjemny kwasek na skórze.

Un Jardin en Mediterranee jest zapachem szalenie optymistycznym, wesołym i energetyzującym. Nie jest zwykłym świeżakiem,a świeżakiem gęstym , klejącym i głębokim. Balansuje na granicy między świeżością ,a lekkim orientem.

Ogródek Śródziemnomorski kojarzy mi się z wakacjami w Czarnogórze. Co prawda nie ma w nim nuty tamtejszego krzewu, której ciągle szukam w perfumach,ale jest ta sama aura-rozgrzane , wibrujące zapachami powietrze, orzeźwienie chłodnej słonej wody, wysuszone słońcem drewno i owocowy posmak.

Opakowanie-ładne, proste.

Trwałość-o niebo lepsza niż w przypadku Ogródka Nilowego. Długo pozostaje wyraźny.

Gdzie pasuje-cudowny na lato. Bogaty,niemęczący i z nutką świeżości.

Komu pasuje-unisex dla ludzi pełnych energii, gotowych do zabawy i radosnych.

Nuty zapachowe:

nuta głowy: mandarynka, bergamota, cytryna

nuta serca: kwiat pomarańczy, oleander

nuta bazy: cyprys, listek figowy, ambra, jałowiec, pistacje

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz